Próby sprawności do klas IV-VI o specjalności pływanie odbędą się:
Zbiórka o godzinie 16:45 na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 392
Uprzejmie informujemy, iż w związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce, która uniemożliwiała systematyczne realizowanie treningów pływania, zrezygnowaliśmy z weryfikowania praktycznych umiejętności uczniów, w tym oceny stopnia opanowania podstawowych umiejętności pływackich po pierwszym etapie nauki pływania. W roku szkolnym 2021/2022 podczas rekrutacji do klasy IV- pływanie zaplanowany test sprawności fizycznej.
Polski Związek Pływacki pozostawiał możliwość przeprowadzenia rekrutacji w oparciu o decyzje dyrekcji poszczególnych szkół.
W przypadku dzieci uczęszczających do klas sportowej I-III, kandydujących do klasy sportowej IV, chcących kontynuować naukę i uprawianie sportu na kolejnym etapie nauczania, ważnym punktem rekrutacji będzie opinia trenera zawierająca informacje na temat postawy dziecka na treningach i zawodach oraz udziału w systemie współzawodnictwa.
W przypadku pozostałych kandydatów będzie to opinia osoby prowadzącej próbę sprawności fizycznej na terenie Szkoły Podstawowej nr 392, oparta na ocenie postawy dziecka na sprawdzianie oraz deklaracji złożonej podczas rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem i jego rodzicami o chęci realizacji celów szkoleniowych i uczestnictwie w zawodach.
Próbą sprawności fizycznej do klas/oddziałów sportowych IV o specjalności pływanie w Szkole Podstawowej nr 392 w Warszawie jest test sprawności fizycznej zatwierdzony przez dyrektora szkoły.
Uczniowie klas sportowych I-III SP 392 lub innej szkoły, którzy startowali i zostali sklasyfikowani w zawodach systemu współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo w sezonie 2020/2021 lub 2021/2022 oraz uzyskali pozytywną opinię trenera nauczyciela są zwolnieni z testu sprawności. Otrzymują maksymalną liczbę (40) punktów.
Test sprawności fizycznej służy ocenie predyspozycji, poziomu sprawności kandydata, także wstępnej ocenie poziomu umiejętności i cech wolicjonalnych, składa się z prób sprawności ogólnej na lądzie. Jedną z prób lądowych jest sprawdzian biegowy.
Test kwalifikuje do szkolenia sportowego, gdy kandydat uzyska minimum 50% maksymalnej ilości punktów możliwych do zdobycia w próbach, w których brał udział.
Za cały test sprawności kandydat może uzyskać maksymalnie 40 punktów pkt. Kandydaci sklasyfikowani w zawodach systemu współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży, dowolnym stylem na dowolnym dystansie, są zwolnieni z testu i uzyskują maksymalną ilość (40) punktów.
REGULAMIN TESTU SPRAWNOŚCI< KWALIFIKACJI DO KLASY SPORTOWEJ IV:
1. Kandydat zobowiązany jest stawić się na czas, posiadać zgodę rodziców i zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych umożliwiające udział w sprawdzianie oraz zgodę na przetwarzanie wizerunku i danych osobowych w związku z publikacją informacji o przebiegu i wynikach postępowania rekrutacyjnego, zaświadczenie o sklasyfikowaniu w wynikach zawodów pływackich, o ile brał w nich udział.
2. Kandydat zobowiązany jest posiadać kompletny strój i obuwie sportowe do ćwiczeń na lądzie.
3. Przed sprawdzianem kandydat uczestniczy w zebraniu informacyjnym i rozgrzewce.
4. Kandydat ma obowiązek wysłuchać ze zrozumieniem opisu poszczególnych zadań, wykonać je z należytą starannością i zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
5. Start odbywa się na sygnał osoby prowadzącej sprawdzian.
6. Pomiar czasu ręczny.
7. Oceniany jest czas oraz poprawność wykonania zadań zgodnie z zasadami przedstawionymi przez prowadzącego sprawdzian.
8. Wyniki sprawdzianu są jawne i zostaną przedstawione do wiadomości publicznej.
9. Kandydaci niestosujący się do regulaminu zostaną pozbawieni możliwości uczestnictwa w sprawdzianie.
Sprawdzian zdolności motorycznych na lądzie składa się z 5 prób, w których kandydat zdobywa punkty /maksymalnie do zdobycia 40 punktów.
1. Bieg dookoła boiska 330m bez zatrzymania- próba w zależności od warunków atmosferycznych odbędzie się warunkowo, po decyzji prowadzącego sprawdzian :
2. Zwis na drążku tyłem do drabinek, przodem do prowadzącego sprawdzian:
3. Skłony tułowia w przód z leżenia tyłem przez 30 s -próba siły mięśni brzucha:
Kandydat leży tyłem- na plecach, na macie z rozstawionymi na szerokość 30 cm stopami i kolanami ugiętymi pod kątem prostym. Ręce splecione na karku. Z pomocą osoby towarzyszącej, która przytrzymuje stopy tak, aby nie odrywały się od podłoża, na sygnał „start” wykonuje skłony w przód dotykając łokciami kolan następnie wraca do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie trwa 30 sekund. Notowana jest ilość wykonanych skłonów. Kandydata nie dyskwalifikuje się w wypadku, gdy robi dłuższe przerwy w czasie wykonywania skłonów.
4. Bieg wahadłowy 10x 5m od chorągiewki do chorągiewki z przekładaniem woreczków ułożonych przy obu chorągiewkach pomiędzy szarfami. Należy chwycić w rękę woreczek i biegiem przenieść na drugą stronę.
0 pkt brak podjęcia próby,
5. Skok w dal z miejsca stajemy za linią wyznaczoną przez prowadzącego sprawdzian, po czym z odbicia obunóż wykonujemy skok w dal na odległość, lądowanie na materacu. Skok mierzony w cm, wykonuje się dwukrotnie. Liczy się wynik lepszego z nich. Długość skoku zawarta jest pomiędzy linią skoku, a ostatnim śladem pięt. Skok z upadkiem w tył, na plecy jest nieważny i należy go powtórzyć. Skok z przekroczeniem linii też. Można powtórzyć tylko jeden skok.
WEBMASTER: DoCom