„BYĆ JAK KAZIMIERZ GÓRSKI”

W ramach realizacji specjalnego programu edukacyjnego upamiętniającego Kazimierza Górskiego – legendarnego trenera, który przyczynił się do sukcesów polskiej reprezentacji w piłce nożnej w latach 70-tych, w naszej szkole odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyły osoby z nim związane, Zarząd Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy oraz społeczność szkolna. Spotkanie rozpoczęła Pani Marzena Rutkowska – Dyrektor szkoły:

„Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie,

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zaprosiło społeczność Szkoły Podstawowej Nr 392 do realizacji projektu edukacyjnego „Być jak Kazimierz Górski”. To pierwsze spotkanie na warszawskim Żoliborzu. Nasza szkoła ma tradycje sportowe, nasi uczniowie trenują pływanie oraz piłkę nożną więc czujemy się szczególnie wyróżnieni mogąc uczestniczyć w lekcji poświęconej pamięci najwybitniejszego trenera w historii polskiego futbolu.

Witam Gości serdecznie i dziękuję za przyjęcie naszego zaproszenia, a są z nami:

Pan Paweł Michalec – Burmistrz Dzielnicy Żoliborz

Pani Renata Kozłowska – wiceburmistrz Dzielnicy Żoliborz

Pan Andrzej Strejlau – znakomity trener, ekspert futbolu

Pan Jerzy Kraska – mistrz igrzysk olimpijskich w Monachium, jeden z piłkarzy Orłów Górskiego

Pan Dariusz Górski – syn Kazimierza Górskiego

Pan Janusz Jesionek – prezes Fundacji im. Kazimierza Górskiego, działacz Polskiego Związku Piłki Nożnej

Pan Jerzy Karwowski – przyjaciel Kazimierza Górskiego, organizator spotkań Orłów Górskiego z polonią amerykańską

To spotkanie zawdzięczamy Panu Sławomirowi Majcherowi – Dyrektorowi Muzeum Sportu i Turystyki, z tego miejsca dziękuję także panu Kamilowi Siemiradzkiemu oraz Panu Piotrowi Walewskiemu z Muzeum Sportu i Turystyki za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

Witamy panią Monikę Kurowską – Przewodniczą Komisji Edukacji i Sportu Urzędu Dzielnicy Żoliborz

Oraz Pana Tomasza Luksa – inspektora ds. sportu i rekreacji Dzielnicy Żoliborz.

Jak wspomniałam nasi uczniowie trenują piłkę nożną, nie mogło zatem zabraknąć pana Łukasza Listwana trenera Akademii Legii.

Jest także z nami przedstawiciel Rady Rodziców, pan Piotr Rzępołuch – zagorzały fan piłki nożnej.

Szanowni Państwo, Kazimierz Górski był zawodnikiem sportowym, trenerem, selekcjonerem, wybitnym pedagogiem. Współtworzył Złotą dekadę polskiego futbolu. Drodzy uczniowie, nie wiem czy wiecie ale Kazimierz Górski doprowadził reprezentację Polski do dwóch medali Igrzysk Olimpijskich, zajęliśmy także trzecie miejsce w mistrzostwach świata.

Jakie to były czasy opowiedzą nam nasi goście…..

Cytując Kazimierza Górskiego – „Co do szczegółów to niech się wypowiedzą specjaliści”

Oddaję głos…..”

Następnie głos zabrali obecni Goście. Uczniowie z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu zadając wiele ciekawych pytań. Na zakończenie były autografy, wspólne zdjęcia oraz wpisy do Księgi Gości.

 

Dane kontaktowe

Szkoła Podstawowa 392
im. Jana Bytnara ps. „Rudy”


Aleja Wojska Polskiego 1A
01-524 Warszawa


22 277 16 20


sp392@eduwarszawa.pl

Skip to content